יום שבת, 12 בדצמבר 2015

כל מה שרציתם לדעת אודות ישור שינייםישור שיניים, או בשמו האחר אורטודנטיה, הינו תחום בתוך רפואת השיניים, העוסק בהזזת השיניים ממיקום לא תקין אל מיקום תקין בלסת. לטיפול מטרות רבות, שכן הוא יכול לסייע למטופל הן מבחינה תפקודית (אכילה, תקשורת ושמירה על הגיינה) והן מבחינה אסתטית.

גיל מומלץ לישור השיניים

יישור שיניים
רבים תופסים את ישור השיניים כתהליך המיועד לילדים בלבד, שכן שיניהם של ילדים גמישות יחסית והם עדיין מצויים בתהליכי התפתחות, כך שתהליך הישור אפשרי רק עבורם. אולם האמת היא שתהליך ישור ניתן לבצע בכל גיל, מילדות ועד זקנה. עם זאת, המיתוס נכון חלקית, בכך שככל שמתחילים את התהליך מוקדם יותר- כך הוא מהיר יותר ויעיל יותר. לכן, ההמלצה הכללית היא להתחיל את הטיפול בסביבות גיל 8-9, כאשר במקרה של בנים מומלץ להתחיל מעט מאוחר יותר כיוון שהשלד שלהם מסיים את התפתחותו בגיל מאוחר יותר.

בחירת הרופא הנכון לטיפול

לפני שמתחילים בתהליך ישור, בין אם מדובר בילדים או במבוגרים, השלב הראשון הינו בחירה נכונה של האורטודנט המטפל. תהליך של ישור שיניים הוא לרוב תהליך ארוך למדי, והוא יכול לקחת מספר שנים. לכן, מדובר ברופא שילווה את המטופל למשך תקופה ארוכה למדי, וחשוב לבחור אותו בקפידה. מעבר לכך, חשובה מאוד המקצועיות, שכן לתהליך הישור ולתוצאותיו יש הרבה מאוד השלכות על חיי המטופל.
כדאי לבחור באורטודנט שזהו תחום התמחותו הספציפי, ולא ברופא שיניים אשר עוסק, בין השאר, באורטודנטיה. בנוסף לכך, את הטיפול אצל האורטודנט מומלץ ללוות בטיפול תדיר של בדיקה וניקוי על ידי רופא שיניים רגיל, כיוון שטיפול של ישור השיניים גורם, פעמים רבות, להצטברות רובד חיידקים ואבנית.

בחירת השיטה הנכונה

בחירת השיטה הנכונה נעשית בדרך כלל על ידי האורטונדט, אך יתכן מצב בו יוצגו לכם כמה אופציות הנבדלות זו מזו במשך הטיפול, במחיר ובמידת האסתטיקה של כלי הטיפול עצמו.
אחת השיטות הנפוצות ביותר הינה פלטה נשלפת רגילה. שיטה זו אמנם יעילה ומאפשרת לנקות את השיניים היטב, אך חסרונה הגדול טמון בכך שהיא דורשת שיתוך פעולה מלא מצד הילד. שיטה דומה, אם כי יקרה יותר, הינה האינוויזיליין- סדרת פלטות שקופות אותן מחליפים מדי מספר שבועות, בהתאם להתקדמות הטיפול.
מובן שניתן לבחור גם בשיטות הטיפול המסורתיות יותר. הסמכים, או כפי שהם מכונים בפי כל- הקוביות, הינם אמצעים קבועים אשר מודבקים על השיניים. בין הסמכים מושחל חוט, אותו ניתן למתוח במידת הצורך כדי להפעיל לחץ. הסמכים עשויים על פי רוב ממתכת, אך ניתן ליצור אותם גם מחומרים שקופים. יש גם אפשרות להדביק את הסמכים על הצד הפנימי של השיניים. מדובר באופציה יקרה יחסית, אך היא יכולה להתאים למי שאינו מעוניין ב"גשר בשיניים" הרגיל מסיבות אסתטיות.

אין תגובות:

פרסום תגובה